תאונות אופנוע וקטנוע

אם ברצונך לקבל לתיבת הדאר האלקטרוני שלך, טיפים ועצות בנושא תאונות דרכים, יש למלא את פרטיך, ואנו נשלח לך בכל יום טיפ בעל ערך בנושא תאונות דרכים

*דואר אלקטרוני
*שם פרטי
שם משפחה


תאונות אופנוע ותאונות קטנוע
בחירת עורך דין לתאונות אופנוע

מרבית תאונות הדרכים הקטלניות הן תאונות דרכים מסוג תאונות אופנוע או תאונות קטנוע. במרבית המקרים תאונת האופנוע (או הקטנוע) היא תאונה קשה שמלווה בפציעות קשות ומותירה את הנפגע עם פגיעות גוף קשות בהשוואה לתאונות דרכים בהן מעורבים כלי רכב עם ארבעה גלגלים.
 
הסיבות למרבית תאונות האופנוע או הקטנוע:
 • תאונות החלקה - החלקה על כביש רטוב ו/או החלקה על כתם שמן ו/או החלקה על מעבר חצייה חלק.
 • כביש משובש עם מכשולים, כגון מהמורות ובורות שנמצאים בכביש.
 • אובדן שליטה על האופנוע במהלך הנסיעה.
 • אי ציות לחוקי התנועה, לרבות אי ציות לרמזור.
 • נסיעה במהירות מופרזת.
 • התנגשות בהולך רגל.
 • נפילה של האופנוע או הקטנוע על הרוכב בעת עליה או ירידה ממנו.
 • פגמים טכניים שיש לאופנוע או לקטנוע, לרבות פגם בייצור.
 • תיקוני דרך של האופנוע/הקטנוע.
 • כוויה מאגזוז רותח של אופנוע/קטנוע.
 • נהיגה בשכרות או נהיגה תחת השפעת סמים.
 • תאונה באשמת כלי רכב אחר.
כאן המקום לציין, שקיים הבדל מהותי בין רוכבי אופנוע שנפצעים בתאונת דרכים לבין רוכבי קטנוע, שנפצעים בתאונת דרכים. האופנוע, הוא כלי רכב יציב יותר בהשוואה לקטנוע. לכן, הסיכוי לתאונת אופנוע עקב איבוד שיווי משקל (כתוצאה ממשב רוח לדוגמא) נמוך, בהשוואה לתאונת קטנוע. יחד עם זאת, אם כבר התרחשה תאונת דרכים עם כלי רכב דו גלגלי, התאונות עם אופנועים הן קטלניות יותר לעומת תאונות דרכים בהם מעורבים קטנועים.

מרבית  האופנועים והקטנועים מבוטחים בפוליסת ביטוח חובה של המאגר הישראלי לביטוחי רכב ("הפול") בע"מ, הידוע בכינויו המקוצר "הפול". הסיבה לריכוזן של כמעט כל הפוליסות של האופנועים והקטנועים ב"פול" היא, ששאר חברות הביטוח מסרבות לבטח את רוכבי האופנוע והקטנוע. סירובן של חברות הביטוח לבטח את האופנועים והקטנועים נובעת מהסיכון הרב לפציעות קשות כתוצאה מתאונות דרכים, הטמון בכלי רכב אלה.
חשוב לציין, שכמו בכל תאונות הדרכים, אין חשיבות לשאלה מי אשם בתאונה. גם אם רוכב האופנוע אשם בתאונה, הוא זכאי לפיצויים בשל נזקי גוף על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. הפציעות כתוצאה מתאונות האופנוע הן בדרך כלל קטלניות ואנו עדים לפציעות כגון: שברים פתוחים, שברים מרוסקים, שברים עם תזוזה ושברי ענף ירוק, במקומות שונים בגוף לרבות בעמוד השדרה, באגן הירכיים, ברגליים, בידיים, בצלעות וכו'...בנוסף, במקרים רבים סובלים הפצועים מתאונות אופנוע מכוויות ושפשופים נרחבים בכל הגוף, המטומות (שטפי דם תת עוריים), פגיעות ראש וכמובן הם גם עלולים לסבול מתופעות של פוסט טראומה (תסמונת בתר חבלתית) שנקראת גם Post Traumatic Stress Disorder   או בקיצור PTSD .
היות ומרבית הפציעות של רוכבי האופנוע והקטנוע אינן חבלות יבשות, אלא פציעות הנראות לעין, חשוב מאוד לצלם את הפציעות כבר ביום התאונה. עיכוב בצילום החבלות והסימנים החיצוניים של אפילו מספר ימים, מוריד את איכות התצלום, וזאת מכיוון שלאחר מספר ימים חלק מהפצעים מגלידים, המצב הרפואי של הנפגע משתפר והוא מרגיש ונראה הרבה יותר טוב.בכל מקרה כדאי ליצור קשר עם עורך דין לתאונות אופנוע ככל האפשר סמוך למועד תאונת האופנוע. כל עיכוב בפנייה לקבלת ייעוץ מעורך דין תאונות אופנוע מיומן, עלול בסופו של דבר לגרום נזק בלתי הפיך לתיק.
 
תשלום תכוף

במקרים של פציעה חמורה, אשר כתוצאה ממנה הנפגע אינו מסוגל  לשוב לעבודתו למשך תקופה ממושכת, חשוב להיות מיוצג בהקדם על ידי עורך דין שמתמחה בתאונות אופנוע וזאת על מנת שעוה"ד יפנה לחברת הביטוח בדרישה לקבלת תשלום תכוף.
התשלום התכוף מהווה בעצם מעין מקדמה על חשבון הפיצויים המגיעים לנפגע בתאונת דרכים. כל סכום שיתקבל במסגרת התשלום התכוף בסמוך למועד הפציעה, יקוזז בסופו של דבר מסכום הפיצוי הסופי שהנפגע יהיה זכאי לו בסיום התיק.
יש להדגיש, שמרבית תאונות הדרכים של רוכבי האופנוע ורוכבי הקטנוע הן תאונות דרכים קטלניות והפציעות של רוכבי האופנוע והקטנוע הן בדרך כלל קשות. לכן, הפרמיות המשולמות עבור פוליסות ביטוח החובה לאופנועים ולקטנועים הן יקרות ביותר, בהשוואה לכלי רכב אחרים. כתוצאה מכך, בעלי האופנועים והקטנועים בדרך כלל לא רוכשים פוליסת "ביטוח לכל נהג" שהיא פוליסה יקרה במיוחד, ומסתפקים בביטוח שמי לנהג אחד בלבד. 
 
 
 
תאונת אופנוע כשאין ביטוח בתוקף

אם רוכב אופנוע או קטנוע שיש לו ביטוח שמי בלבד משאיל את האופנוע/קטנוע לחבר ומתרחשת תאונה, פוליסת ביטוח החובה אינה בתוקף. יש לציין, שבמקרה כזה בו פוליסת ביטוח החובה אינה בתוקף, יכול לעיתים רוכב האופנוע/קטנוע שנפצע בתאונת הדרכים, לתבוע את הרכב הפוגע על פי פקודת הנזיקין.
במילים אחרות, אם לא ניתן לתבוע על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים והרכב השני אשם בתאונה, לעיתים ניתן להגיש תביעת נזיקין בגין נזקי הגוף שנגרמו לרוכב האופנוע שנפצע. במקרה זה, מתנהל הליך משפטי שבו יש צורך להוכיח שהאשמה בתאונה הינה של הנהג השני. אם יתברר בבית המשפט שהנהג השני אכן אשם, יתכן שפוליסת ביטוח החובה של הרכב הפוגע אינה מכסה את הנזק, לכן במקרה זה הפוליסה הרלוונטית היא "פוליסת ביטוח צד ג' גוף". במקרים כאלה, כדאי כבר בתחילת התהליך לקבל ייצוג של עורך דין תאונות דרכים שמכיר את כל הדקויות המשפטיות של תאונת אופנוע כזו.
אנו ממליצים לכל בעל רכב להשקיע עוד סכום פעוט ולרכוש בצמוד לפוליסת ביטוח החובה שלו גם פוליסת ביטוח לצדדים שלישיים.
היות וכל תאונת אופנוע או קטנוע היא בעצם תאונות דרכים, מומלץ לקרוא גם את המאמר שכתבנו בנושא "תאונות דרכים " ובכך לקבל תמונה רחבה ומדויקת יותר על תאונות אופנוע.
 
תאונת אופנוע/קטנוע שהן גם תאונות עבודה
 
תאונות אופנוע/קטנוע רבות נחשבות גם כתאונות עבודה וגם כתאונת דרכים.
התאונות מתרחשות בשלושה מצבים:
 • תאונות בזמן עבודה (שליחים וכו'..).
 • תאונות בדרך מהבית לעבודה.  
 • תאונות בדרך מהעבודה הביתה.
תאונת אופנוע מסוג זה נקראת "תאונה משולבת". על תאונה משולבת חלים כללים מיוחדים לכן מומלץ לקרוא את המאמר שכתבנו בנושא זה: "תאונות דרכים שהן גם תאונות עבודה".

תאונת פגע וברח

גם הולכי רגל, שנפגעו מאופנוע או מקטנוע בתאונת פגע וברח, זכאים לקבלת פיצוי על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. הזכות לפיצוי קיימת גם אם לא ניתן לאתר את פרטי האופנוע או הקטנוע, שגרם לנזק הגוף. במקרה זה, אפשר לתבוע את "קרנית", שהינו תאגיד שקם על פי חוק ומשמש כמעין חברת ביטוח לתאונות פגע וברח.  
חשוב לציין, בכדי שניתן יהיה לתבוע את קרנית חייבים לעמוד במס' כללי התנהגות, לרבות היכולת להוכיח שהפצוע עשה מאמצים כנים וסבירים כדי לאתר את האופנוע/קטנוע הפוגע. 
מומלץ לקחת את הפרטים של העדים לתאונה, וכן להתייעץ בדחיפות עם עורך דין המתמחה בנזקי גוף ובעיקר עורך דין  המתמחה בתאונות אופנוע.
 
לסיכום - המלצות וטיפול
 
מומלץ, לכל מי שנפגע בתאונת אופנוע או תאונות קטנוע או בכל תאונות דרכים אחרת, לפנות לקבלת ייעוץ וייצוג משפטי מעורך דין לתאונות דרכים, ורצוי מעורך דין  לתאונות אופנוע או קטנוע.
 
יש לפנות לייעוץ משפטי ראשוני סמוך למועד אירוע התאונה. רוכבי אופנוע ותיקים, ובעלי עבר של פציעות מתאונות דרכים קודמות, נוהגים להתקשר למשרדינו לצורך קבלת ייעוץ טלפוני ראשוני, כבר ממקום התאונה, כשהם עדיין שרועים ומדממים על הכביש עוד בטרם האמבולנס הגיע למקום. זו הדרך הנכונה למקסם את הזכויות של הפצועים מהתאונה. 
בייעוץ ראשוני, שניתן על ידי עורך דין לתאונות דרכים רק לאחר מס' שבועות, לא תמיד ניתן לתקן את הטעויות של הנפגע, שכבר נעשו בתום לב בשבועות הראשונים בתקופה שלפני קבלת הייעוץ מעוה"ד.

חשוב!!!

בטרם נקיטת צעדים כלשהם יש להתייעץ עם עורך דין מיומן לתאונות  אופנוע ולתאונות קטנוע ושמתמחה בתביעות של תאונות דרכים.

מומלץ לעיין גם בנושאים חשובים נוספים בתאונות דרכים לשם כך לחץ על הקישורים הבאים:

 מה עושים לאחר תאונת דרכים

כיצד לבחור עורך דין לתאונות דרכים

חוקרים של ביטוח

נכות רפואית ונכות תפקודית

תאונת דרכים רגילה

 תאונת דרכים בדרך לעבודה

 תאונת דרכים בדרך מהעבודה לבית

 תאונת פגע וברח

 החלפת עורך דין בתאונת דרכים 

 מהי תאונת דרכים 

 פוליסת ביטוח חובה

 תשלום מקדמה בתאונת דרכים

 תאונת דרכים של הולך רגל 

 תאונת דרכים ברכבת

 תאונת דרכים של ילדים

 תאונת משאית

 תאונת קטנוע

 תאונת טרקטורון

 תאונת אוטובוס

 תאונות דרכים קטלניות 

 תאונת דרכים עם הרוגים

 הפסדי פנסיה בתאונת דרכים 

  אנו משרד שמתמחה בתאונות דרכים !

התקשרו עכשיו! 1-800-229-444

וקבעו פגישת ייעוץ ראשונית עוד היום!! 

כל פנייה טלפונית תענה במקצועיות ובסבלנות.

 

 
אם ברצונך לקבל לתיבת הדאר האלקטרוני שלך, טיפים ועצות בנושא תאונות דרכים, יש למלא את פרטיך, ואנו נשלח לך בכל יום טיפ בעל ערך בנושא תאונות דרכים

*דואר אלקטרוני
*שם פרטי
שם משפחה