פוליסת ביטוח חובה לאופנוע עם השתתפות עצמית

 

אם ברצונך לקבל לתיבת הדאר האלקטרוני שלך, טיפים ועצות בנושא תאונות דרכים, יש למלא את פרטיך, ואנו נשלח לך בכל יום טיפ בעל ערך בנושא תאונות דרכים

 

*דואר אלקטרוני
*שם פרטי
שם משפחה

תביעת ביטוח חובה לאופנוע - פוליסת ביטוח חובה מוזלת לאופנוע

תביעת ביטוח חובה לקטנוע - פוליסת ביטוח חובה מוזלת לקטנוע

 

כעורך דין לתאונות אופנוע אני נשאל על ידי לקוחותי האם כדאי לרכוש פוליסת ביטוח חובה לאופנוע עם השתתפות עצמית?

היות  והשאלה האם כדאי לרכוש בהחנה פוליסת ביטוח חובה לאופנוע עם השתתפות עצמית חוזרת על עצמה חדשות לבקרים, מצאתי לנכון לכתוב מאמר זה.

בעקבות לחצים שהפעילו ארגוני רוכבי האופנועים על הממשלה, הוחלט לנקוט במספר צעדים על מנת לאפשר את הוזלת פוליסת ביטוח החובה לרוכבי אופנועים וקטנועים. בשנת 2008 התקבלה הוראת שעה, שאומרת,שכדי להוזיל את פוליסות ביטוח החובה לאופנועים וקטנועים, יוכלו חברות הביטוח לכלול בפוליסת ביטוח החובה לאופנועים וקטנועים השתתפות עצמית גבוהה שתאפשר להם להעניק הנחות לרוכבי האופנועים והקטנועים.
המפקח על הביטוח קעב בשנת 2010 שההשתתפות העצמית המקסימאלית לפוליסות ביטוח חובה של אופנועים או קטנועים לא תעלה על 25,000 ₪ .
כתוצאה מכך מנפקות חברות הביטוח (בעקר חברת הפול) פוליסת ביטוח מוזלות עם השתתפות עצמית של 25,000 ש"ח. יש לציין שההנחה הממוצעת עקב השתתפות העצמית הגבווה עומדת בדרך כלל מאות בודדות של שקלים (תלוי בן השאר בחברת הביטוח, בגודל האופנוע, ותק הנהג, גיל וכו..) . לעיתים ההנחה מגיעה אפילו לכ-1000 ש"ח.
כעורך דין לתאונות אופנוע - עורך דין שמתמחה בתאונות דרכים של אופנועים וקטנועים, עלי לציין שמדובר במלכודת דבש של חברות הביטוח, אין כל כדאיות כלכלית ברכישת פוליסת ביטוח החובה המוזלת. בשביל הנחה מזערית וחסרת משמעות רוכבי האופנועים מוותרים על סכומי כסף עצומים שמגיעים להם בתאונות דרכים.
חשוב לציין שמרבית תאונות הדרכים של אופנועים וקטנועים הן תאונות קלות הנובעות כתוצאה מהחלקות. מדובר בפציעות קלות (פצעי שפשוף חבלות במקומות שונים בגוף וכו.. ) שלאחר ימים בודדים של אי כושר חוזר רוכב האופנוע לפעילות מלאה. בתביעות כאלה יכול רוכב האופנוע לקבל כפיצוי מחברת הביטוח סכומים שיכולים להגיע גם לעשרות אלפי שקלים
ואולם רוכבי אופנועים וקטנועים שהתפתו לקבל את ההנחות הקלות בביטוח החובה לאופנועים וקטנועים, מגלים שהם אינם זכאים לקבל כל פיצוי מחברת הביטוח של הרכב. וזאת בשל העובדה שקיבלו הנחה זעומה העומדת על מאות בודדות של שקלים. גם אם מדובר בהחנה העומדת על 1000 ש"ח עדיין מדובר במלכודת. ידוע לכל, שגם רוכבי אופנועים זעירים מחליקים לפחות אחת לכמה שנים (רוכבים פחות זעירים מחליקים כמה פעמים בשנה) אם על החלקה קלה כזו זכאי רוכב האופנוע לקבל פיצוי העומד נניח על כ15,000 ש"ח, הרי שגם אם מציעים לו הנחה של 1000 ש"ח, לא כדאי לו להתפתות ולקבל את ההנחה תמורת השתתפות עצמית של 25,000 ש"ח. בתאונה אחת בה רוכב האופנוע יהיה מעורב הוא מכסה או מרוויח 15 שנות "הנחה". כלומר בכל סטטיסטיקה אפשרית, רוכב האופנוע מפסיד.
חלק מחברות הביטוח מגדילות לעשות ומציעות לרוכבי האופנועים פוליסות ביטוח תאונות אישיות בסכום של 50,000 ש"ח וזאת על מנת לפצות אותם על הפסד הפיצוי בגלל שבחרו בפוליסת ביטוח חובה עם השתתפות עצמית של 25,000 ש"ח. לרוכב האופנוע התמים יש תחושה שהוא אמנם "מפסיד" 25,000 ש"ח בשל ההשתתפות העצמית הגבוהה, אבל מרוויח 50,000 ש"ח בשל פוליסת ביטוח תאונות אישיות שרכש במקביל. חשיבה זו היא שגויה, הן מבחינה כלכלית והן מבחינה ביטוחית וזאת ממספר סיבות, בן השאר מכיוון שבתאונות של החלקות קלות גם הפוליסות הנוספות האלה אינן מפצות את רוכב האופנוע בפיצוי מתאים
כעורך דין תאונות אופנוע וכעורך דין לתאונות קטנוע, אני נתקל כל הזמן ברוכבי אופנוע או רוכבי קטנוע שנדהמים לגלות שההנחה שעומדת על סך של מאות בודדות של שקלים, גרמה להם נזקים אדירים, העומדים לעיתים על עשרות אלפי שקלים.
אני ממליץ שלא להתפתות ולרכוש פוליסות ביטוח חובה לאופנוע עם השתתפות עצמית. זו עסקה גרועה ושאינה מומולצת.

מומלץ לעיין גם נושאים חשובים נוספים בתאונות דרכים לשם כך לחץ על הקישורים הבאים:

 

  מה עושים לאחר תאונת דרכים

  כיצד לבחור עורך דין לתאונות דרכים

  תביעת ביטוח חובה

  חוקרים של ביטוח

  נכות רפואית ונכות תפקודית

  תאונת דרכים רגילה

  תאונת דרכים בדרך לעבודה

  תאונת דרכים בדרך מהעבודה לבית

  תאונת פגע וברח

  החלפת עורך דין בתאונת דרכים 

  מהי תאונת דרכים 

  פוליסת ביטוח חובה

  תשלום מקדמה בתאונת דרכים

  תאונת דרכים של הולך רגל 

  תאונת דרכים ברכבת

  תאונת דרכים של ילדים

  תאונת אופנוע

  תאונת קטנוע

  תאונת טרקטורון

  תאונת משאית 

  תאונות דרכים קטלניות 

 תאונת דרכים עם הרוגים

  הפסדי פנסיה בתאונת דרכים 

 

אם ברצונך לקבל לתיבת הדאר האלקטרוני שלך, טיפים ועצות בנושא תאונות דרכים, יש למלא את פרטיך, ואנו נשלח לך בכל יום טיפ בעל ערך בנושא תאונות דרכים

 

*דואר אלקטרוני
*שם פרטי
שם משפחה