זכויות נפגעים בתאונות אופניים


זכויות נפגעי תאונות אופניים

בשנים האחרונות, בין השאר עקב העלייה במחירי הדלק, גבר השימוש באופניים בקרב אזרחי ישראל, הן ככלי תחבורה זול ונוח והן כספורט. אנו רואים בכבישי ושבילי ישראל יותר ויותר ילדים ומבוגרים שרוכבים על אופניים. חשוב לציין, הרכיבה על אופניים לעיתים גורמת לרוכבי האופניים להיפצע, ובעיקר כשמדובר בילדים. בשנים האחרונות גדל מספר הנפגעים בתאונות אופניים, ולרוכבי אופניים רבים נותרו נכויות שונות בגין הפציעה מתאונת אופניים.

  
על פי מחקר שנערך בבית החולים "אסף הרופא" ובפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב נמצאו בין השאר הממצאים הבאים:
 

 • הגיל הממוצע של הנפגעים היה כ- 11 שנים. 
 • העונה שבה התרחש המספר הגדול ביותר של פגיעות אופניים הייתה עונת הסתיו. 
 • 90% מהנפגעים בתאונות האופניים הם בנים ורק כ-10% הן בנות. 

 
הסיבות העיקריות לתאונות האופניים הן:

 • נפילה מהאופניים ללא סיבה מיוחדת.
 • נפילה מהאופניים עקב פגם בייצור שנמצא באופניים.
 • מפגע שהיה בדרך או בכביש.
 • התנגשות בין אופניים למכונית (יש לציין שתאונה כזו מהווה תאונת דרכים ועל כך ארחיב בהמשך).
 • נפילה מאופניים כתוצאה ממכונית שהבהילה את רוכב האופניים.
 • פגיעת רוכב האופניים בהולכי רגל.

 כל הרופאים וכל מומחי הבטיחות  ממליצים על חבישת קסדה, לכל מי שעושה שימוש בכלי רכב כגון: אופניים, גלגיליות, קורקינט סקטבורד רולרבליידז וכו'. 
השימוש בקסדה גם מציל חיים וגם מפחית באופן משמעותי את דרגת הנכות שנותרת לפצועים בתאונות  אופנייםהללו.
יחד עם זאת, במידה ורוכב אופניים נפגע בתאונת אופניים חשוב שידע את זכויותיו.

נפילה מאופניים ללא סיבה מיוחדת

במקרה שרוכב האופניים נפל מהאופניים ונפצע, ואין גורם חיצוני שאשם בתאונת האופניים, ניתן לתבוע את הגורמים הבאים:

 • פוליסת תאונות אישיות – כשמדובר באדם מבוגר. אם הוא לא רכש פוליסה פרטית מסוג זה, כדאי לבדוק אם פוליסה כזו נרכשה באמצעות מקום העבודה (או אוניברסיטה / מכללה בה הוא לומד). במידה והתאונה הייתה במסגרת תחרות אופניים או במסגרת פעילות אחרת של איגוד רוכבי האופניים, יש באיגוד פוליסת ביטוח תאונות אישיות וכדאי לקבל על כך פרטים מהאיגוד. במידה ויש לרוכב שנפצע פוליסת ביטוח חיים או פוליסת ביטוח מנהלים עם מרכיב נכות, קרוב לוודאי שגם תאונת האופניים מכוסה באמצעות הפוליסה ויש לדרוש לקבל עותק מהפוליסה ולבדוק. מומלץ במקרה זה להתייעץ בעורך דין לתאונות אופניים  קרי עורך דין לנזקי גוף שבקיא גם בתאונות אופניים.
 • ביטוח נפגעי תאונות - חשוב לציין שאם כתוצאה מתאונת האופניים, מפסיד רוכב האופניים (המבוגר) ימי עבודה, ואין הוא מפוצה בגין ההפסד ממקור אחר, בתנאים מסויימים, הוא זכאי לקבל פיצוי כספי מהמוסד לביטוח לאומי בענף ביטוח נפגעי תאונות. גם במקרה זה מומלץ להתיעץ תחילה בעו"ד לתאונות אופניים או בעורך דין לפציעות גוף. 
 • ביטוח תאונות אישיות תלמידים - אם רוכב האופניים שנפצע בתאונת אופניים הוא ילד בגילאים 5- 18 שנים, הוא מבוטח גם בפוליסת ביטוח תאונות אישיות תלמידים. פוליסה זו נותנת פיצוי יומי עבור הימים שבהם הילד לא הגיע לבית הספר עקב הפציעה, וכן היא גם מעניקה פיצוי בסדר גודל של 800 $ על כל אחוז נכות שנותר לילד, כתוצאה מתאונת האופניים. אם לדוגמא דרגת הנכות שנותרה לילד הינה 10% לצמיתות, הוא יהיה זכאי לפיצוי על סך 8000 $.  גם במקרה זה כדאי להתייעץ במשרד עורכי דין לנזיקין ורצוי בעורך דין לתאונות אופניים.

בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בנזקי גוף ובעיקר בתחום נפגעי תאונות אופניים, וזאת בטרם נוקטים בצעדים כלשהם. יש להיוועץ בעורך הדין  לתאונות אופניים בהקדם ועד כמה שאפשר סמוך לאירוע התאונה.


תאונת אופניים עקב פגם בייצור האופניים

אם תאונת האופניים נגרמה כתוצאה מפגם בייצור האופניים, ניתן כמובן לתבוע את כל הגורמים שצוינו לעיל. בנוסף, ניתן לתבוע גם את בית העסק שמכר את האופניים ו/או את היבואן  של האופניים, וזאת על פי חוק האחריות למוצרים פגומים
יש לשמור על האופניים, מאחר והן מהוות הוכחה לפגם בייצור. מומלץ גם לצלם את האופניים. אם תמסרו את האופניים ליצרן/יבואן לא תוכלו להוכיח את הפגם בייצור. כמובן שיש לתעד גם את הפציעה מהאופניים ועל כן יש לצלם (הכוונה לצילום במצלמה רגילה לא צילום רנטגן) את הפציעה. חבלות חיצונית כגון פצעי שפשוף והמטומות (סימנים כחולים) נוטים להיעלם תוך מס' ימים, ואז אם הפציעה מהאופניים לא מגובה גם בתמונה, גובה הפיצוי שיפסק על ידי בית המשפט, כנגד חברת הביטוח, יורד פלאים. מומלץ להתייעץ עם עורך דין לתאונות אופניים חשוב לזכור שהייעוץ אינו עולה כסף אז מדוע לא להתייעץ?


תאונת אופניים עקב מפגע שהיה בדרך או מפגע שהיה בכביש

אם הפציעה מתאונת האופניים התרחשה כתוצאה ממפגע שהיה בדרך או בכביש, ניתן בנוסף לתביעות כאמור לעיל, לתבוע גם אם הגורם שאחראי למפגע. לדוגמא: אם היה בור בכביש, ניתן לתבוע את העירייה שהזניחה את הכביש והשאירה בו בור פעור לרווחה. יתכן שאפשר יהיה לתבוע גם את הקבלן מטעם העירייה שחפר את הבור בכביש. חברת הביטוח של העירייה קרוב לוודאי תשלם "פיצוי שמן" לרוכב אופניים כזה, אולם אך ורק בתנאי שהוא יוכל להוכיח את המפגע וגם את הנזק שנגרם לו כתוצאה מהפציעה בתאונת האופניים שוב אני מדגיש, רוכב האופניים שנפצע בתאונת אופניים חייב לתעד את הפציעות שנגרמו לו, ועל כן יש לצלם (הכוונה לצילום במצלמה רגילה לא צילום רנטגן) את הפציעה. פציעות כמו פצעי שפשוף המטומות (סימנים כחולים) נוטים להיעלם תוך מס' ימים ואז במידה והפציעה לא מגובה בתמונה, גובה הפיצוי שאמורה לשלם חברת הביטוח, יורד פלאים. כמשרד עורכי דין לנזיקין שעוסק רבות בתאונות אופניים אנו ממליצים שבתמונות יראו לא רק את האיזור הפגוע אלא גם את הפנים של רוכה האופניים שנפצע בתאונות האופניים. חברות הביטוח בשלבים מתקדמים יותר של תביעת תאונת האופניים, נוהגות לעיתים לטעון  שהפציעות הן של אדם אחר ולא של רוכב האופניים.לסיכום פיסקה זו אני מדגיש שוב שמומלץ בכל מקרה להתייעץ גם באמצעות  משרד עורכי דין לתאונות אופניים עם עורך דין לתאונות אופנים. 

התנגשות בין אופניים למכונית מהווה תאונת דרכים

כשמדובר בתאונת דרכים, יש לרוכב האופניים זכויות משופרות על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים כפי שיתואר להלן:

רוכב אופניים, אשר נפגע בתאונת דרכים יגיש תביעה לחברת הביטוח, אשר ביטחה בביטוח חובה את הרכב שפגע ברוכב האופניים. חשוב לציין, כשמדובר בתאונת דרכים, אין חשיבות לשאלה מי אשם בתאונה. גם אם רוכב האופניים נסע בכביש סואן, באור אדום, בדרך בה יש תמרור של אין כניסה, נגד כיוון התנועה והוא הגורם הבלעדי לתאונה, עדיין מגיע לו לקבל כסף. מדובר בחוק סוציאלי שמפצה רק לפי גובה הנזק, ולא לוקח בחשבון את שאלת האשמה בתאונה.

במקרים של תאונת "פגע וברח", בהם זהות כלי הרכב שפגע ברוכב האופניים אינה ידועה, או במקרים בהם לנהג הרכב לא היה רישיון, או בנסיבות אחרות בהן פוליסת הביטוח אינה מכסה את השימוש שנעשה ברכב במועד התאונה, קיימת קרן שנקראת קרנית, שהינה גוף סטטוטורי אשר אמור לפצות את נפגעי תאונות דרכים. במקרה של פציעה בתאונת אופניים כתוצאה מרכב שכאמור מוכרת גם כתאונת דרכים, יש להתייעץ במשרד עורכי דין לתאונות דרכים שבקיא גם בנושא תאונות האופניים. ולבקש לשוחח שם עם עו"ד לתאונות אופניים.

נפילה מאופניים כתוצאה ממכונית שהבהילה את רוכב האופניים

אם מכונית או כלי רכב אחר מפחידים את רוכב האופניים (נניח עקב צפירה בצופר), וכתוצאה מכך מאבד רוכב האופניים את השליטה על האופניים ונפצע, מדובר בתאונת דרכים על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים (וזאת גם אם לא היה מגע פיזי בין האופניים ובין המכונית). במקרה כזה, רוכב האופניים שנפצע, זכאי לקבל פיצוי כספי מחברת הביטוח שביטחה בפוליסת ביטוח חובה את "הרכב המבהיל" .
במידה ורוכב האופניים לא הספיק לרשום את פרטי "הרכב המבהיל" ניתן לפנות לתאגיד קרנית, ולטעון כי מדובר בעצם בתאונת פגע וברח. גם לשם כך יש להיעזר במשרד עורכי דין לתאונות דרכים ולשוחח בו עם  עו"ד לתאונות אופניים

פגיעת רוכב אופניים בהולכי רגל

חשוב לזכור, בחלק מתאונות האופניים, פוגעים רוכבי האופניים בהולכי רגל תמימים. כאשר רוכב אופניים פוגע בהולך רגל וההולך רגל נפצע, רוכב האופניים חשוף לתביעה מצד הולך הרגל, בגין הנזקי גוף שנגרמו להולך רגל בתאונה. הולך הרגל יצטרך להוכיח את רשלנותו של רוכב האופניים. אם לדוגמא, רוכב האופניים רכב על האופניים בשבילים או על מדרכות, שאינם מיועדים לאופניים בלבד, הוא נושא באחריות והוא עלול להיות מחויב לשלם עשרות אלפי שקלים ואולי אפילו מאות אלפי שקלים להולך רגל שנפצע (הסכום תלוי בין השאר בחומרת הפציעה ובשאלה האם הולך הרגל התייעץ מספיק מוקדם עם עורך דין שמתמחה בנזקי גוף). מומלץ בכל מקרה להתייעץ גם באמצעות  משרד עורכי דין לתאונות אופניים עם עורך דין לתאונות אופנים במקרה של פגיעת רוכב אופניים בהולך רגל 


חשוב!!!

במקרים כאלה מומלץ הן להולכי הרגל שנפצעו בתאונת האופניים, והן לרוכבי האופניים להיוועץ בהקדם עם עורך דין לנזיקין או בעורך דין נזקי גוף ובפרט עורך דין הבקיא בתאונות אופניים. אנו ממליצים לכל רוכב אופניים לעשות גם פוליסת ביטוח תאונות אישיות, כפי שצוין לעיל, וגם פוליסה המכסה נזקי גוף שנגרמו לצדדים שלישיים, כמו במקרה של הולך רגל שנפצע עקב תאונת האופניים.     

אם נפגעת בתאונת אופניים מומלץ שתקרא גם את הפוסטים הבאים שעשויים להיות מאוד חשובים. לשם כך לחץ על :

זכויות נפגעי תאונות דרכים 

מה עושים לאחר תאונת דרכים

זכויות נפגעים בתאונות ברחוב

זכויות נפגעי תאונות עבודה

תביעה על פי פוליסת תאונות אישיות

פוליסת ביטוח תאונות ילדים

אנו משרד עורכי דין לנזיקין וגם משרד עורכי דין לנזקי גוף שמתמחה גם בתאונות אופניים. אנו מציעים ייעוץ לכל רוכב אופניים שנפצע.

התקשר עוד היום לטלפון 1-800-229-444!  

וקבע פגישת ייעוץ ראשוני!  


זהו אמנם המאמר של מה עושים לאחר תאונת אופניים, אם אם באמת אתם רוצים לדעת מה  לעשות לאחר תאונת אופנים   כדאי מאוד לקרוא לא רק את המאמר של " מה עושים לאחר תאונת אופניים " אלא גם מאמרים נוספים בעניין זכויול נפגעי תאונות אופניים. כפי שצוינו לעיל בכל מקרה אין במאמר  מה עושים לאחר תאונת אופניים ובמאמרים האחרים באתר כדי להחליף ייעוץ ספציפי מעו"ד לתאונות אופניים ורק  עו"ד לתאונות אופניים יכול להגיד באופן בטוח מה עושים לאחר תאונת אופניים. במידה ויש סתירה בין הנאמר במאמר זה לבין הנאמר על ידי עו"ד לתאונות אופניים בייעוץ אישי, תמיד יש להעדיף את מה שנאמר על ידי עורך דין לתאונת אופניים על פני מה שכתוב במאמר.