תביעת לנכות מעבודה 

 

מתי מגישים תביעה לקביעת דרגת נכות

כל אדם שנפגע בתאונת עבודה, והוא הוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי כנפגע בתאונת עבודה, זכאי לאחר שהסתיימה תקופת האי כושר, להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי לקביעת דרגת נכות מעבודה. לא מומלץ להגיש את התביעה לקביעת דרגת נכות מעבודה, בטרם הסתיימה תקופת האי כושר לעבוד במסגרת תקופת הדמי פגיעה (תקופה של 91 יום ממועד התאונה). נפגע עבודה שיגיש תביעה לקביעת דרגת נכות בטרם הסתיימה תקופת אי הכושר לעבוד במסגרת 91 הימים של דמי הפגיעה, עלול להפסיד חלק מזכויותיו לקבלת דמי פגיעה. הוועדות הרפואית של ביטוח לאומי, עלולות לקבוע לו דרגת נכות כבר בתוך תקופת ה- 91 יום, ואם דרגת הנכות תהיה נמוכה מ- 100% (ובהנחה שמדובר בנפגע עבודה שטרם שב לעבודתו, הוא יקבל פחות מדמי הפגיעה. כזכור, דמי פגיעה זהו פיצוי שמקבל נפגע עבודה בשיעור של 100% בתקופה שמיום התאונה ולמשך 91 יום וזאת בהנחה שהוא אכן באי כושר לעבוד ומקבל על כך אישורים מהרופא מקופת חולים. אין שום סיבה להזדרז יתר על המידה בתביעה לקביעת נכות ובכך לסכן את דמי הפגיעה.

לאחר שהסתיימה תקופת האי כושר ולאחר שהפסיק המוסד לביטוח לאומי לשלם לנפגע העבודה את דמי הפגיעה, מומלץ להגיש תביעה לנכות מעבודה או כפי שהיא נקראת: תביעה לקביעת דרגת נכות מעבודה. 

תוך מספר שבועות יזומן נפגע העבודה לוועדת הרפואית לנפגעי עבודה, על מנת שזו תקבע את דרגת הנכות שלו. בדרך כלל הוועדה תקבע נכויות זמניות, ולדאבוני הרב אין חוק שמחייב את הועדה לפרט על מה בדיוק היא קבעה את הנכויות הזמניות. חשוב להתכונן גם לועדה הרפואית הראשונה, כי אף פעם לא ברור מה יתרחש בועדה. לשם כך כדאי לקרוא גם את המאמר של כללי התנהגות בועדה רפואית נפגעי עבודה. מומלץ להתייעץ עם משרד עורכי דין לתאונות עבודה או עם עורך דין תאונות עבודה בטרם הגעה לועדה. לעיתים מבקשים נפגעי עבודה מעורכי דין שיתלווה איתם לועדה הרפואית. לא תמיד זה מומלץ. אבל אין ספק שמומלץ מאוד להתכונן לפני הועדה הרפואית לקביעת דרגת נכות ולשם כך יש להתייעץ עם עורך דין .

 

תביעה להכרה כנכה נזקק - תקנה 18 א' לתקנות המל"ל

הועדה הרפואית תקבע לנפגע העבודה נכויות זמניות. אם הועדה הרפואית קבעה נכות זמנית בשיעור שהוא פחות מ- 100%, יש אפשרות להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעת נכה נזקק או תביעה על פי תקנה 18 א' לתקנות המוסד לביטוח לאומי. תביעה זו היא תביעה שיש להגיש מיד לאחר קבלת הקביעה של הנכויות הזמניות, והיא מאפשרת בתנאים מסוימים את הגדלת קצבת הנכות ל- 100%. תביעה זו אפשרית במידה והוועדה לעניין תקנה 18 א' השתכנעה שהנכה אינו מסוגל לעבוד בשום עבודה בשל מוגבלותו. יש להתייעץ עם משרד עורכי דין לתאונות עבודה או עם עורך דין תאונות עבודה לפני הגשת הבקשה להכרה כנכה נזקק.

בתום תקופת הנכויות הזמניות יזומן הנפגע שנית לועדה הרפואית לנפגעי עבודה. גם לפני הועדה הרפואית הבאה מומלץ להתייעץ שוב עם משרד עורכי דין לתאונות עבודה או עם עורך דין לתאונות עבודה. הנכויות הזמניות שקובעת הועדה הרפואית, אינן סותרות את העובדה שנפגע העבודה חזר לעבודתו. רק נפגע עבודה שמבקש להכיר בו כנכה נזקק, לא יכול גם לעבוד וגם לבקש את ההכרה. כל שאר נפגעי העבודה יכולים לעבוד , לקבל שכר מלא, ובמקביל לקבל קצבת נכות זמנית שהיא אפילו פטורה ממס!

יתכן והועדות הרפואיות של ביטוח לאומי ימשיכו במשך מספר פעמים לקבוע נכויות זמניות. עד שלבסוף תתכנס וועדה רפואית שתקבע את הנכות הקבועה או את הנכות הצמיתה של נפגע העבודה. 

כיצד מחשבים מענק נכות מעבודה או גימלת נכות מעבודה

אם הוועדה הרפואית קובעת נכות צמיתה בשיעור של בין 9% -19% זכאי נפגע עבודה לקבל (בנוסף לנכויות הזמניות שכבר קיבל) מענק נכות שמחושב על ידי מכפלה של אחוז הנכות כפול 75% מהשכר הקובע כפול 43. לדוגמא אם אדם השתכר לפני התאונה סכום ממוצע חודשי על סך 10,000 ש"ח. הרי ש75% מזה נותן 7,500 ש"ח.  אם נקבעה לאדם כזה נכות יציבה מעבודה בשיעור של 10% הוא יקבל מענק נכות על סך 750 * 43 = 32,250 ש"ח.

אם לעומת זאת תיקבע לנכה מעבודה דרגת נכות בשיעור של 20% ומעלה, הוא יהיה זכאי לגימלה חודשית למשך כל ימי חייו. גובה הגימלה החודשית יהיה פונקציה של אחוז הנכות ושל גובה המשכורת. אם ניקח את אותה הדוגמא שתוארה לעיל, ונניח שלאותו נכה מעבודה נקבע דרגת נכות צמיתה של 20% נכות צמיתה (במקום 10% נכות צמיתה), הוא יקבל גימלת נכות בשיעור של 20%* 7500 = 1500 ש"ח לחודש. גמלה זו תהיה פטורה ממס (בדיוק כמו מענק הנכות שגם הוא פטור ממס).

תביעה על פי תקנה 15 

בכל מקרה, בין אם נפגע העבודה שהגיש תביעה לנכות מעבודה מקבל מענק חד פעמי ובין אם הוא מקבל גימלה חודשית, יש לבדוק האם ניתן לקבל גם את תקנה 15 . תביעה על פי תקנה 15 היא תביעה שמתאימה לנכי עבודה שנקבעה להם נכות צמיתה, וכתוצאה מכך הם נאלצו להחליף את עבודתם ונגרמה להם ירידה קבועה בהכנסות בשיעור של למעלה מ20%. נכה עבודה שבאופן קבוע נפגעו הכנסותיו, יהיה זכאי במקרים רבים לתוספת של 50% לגימלה או למענק. מדובר בסכומי כסף משמעותיים ועל כן יש להילחם על קבלת התביעה על פי תקנה 15. לשם מימוש הזכויות על פי תקנה 15, מומלץ להתייעץ עם משרד עורכי דין לתאונות עבודה או עם עורך דין לתאונות עבודה.

אם נפגעת בתאונת עבודה, מומלץ לקרוא גם את הפוסטים הבאים שחשובים לכל נפגעי העבודה. לשם קריאת הפוסטים לחץ כאן:

מה עושים לאחר תאונות עבודה

כיצד לבחור עורך דין לתאונות עבודה

זכויות נפגעי תאונות עבודה

תאונת דרכים תאונת עבודה

הפסדי השתכרות בתאונת עבודה

תביעה כנגד המעביד בתאונת עבודה

תביעת נכות מעבודה

תביעת מחלת מקצוע

תביעת מיקרוטראומה

משרדנו הוא משרד עורכי דין לתאונות עבודה.

אנו ממליצים לך להתקשר בהקדם ולקבל ייעוץ.

התקשר עכשיו וקבע פגישת ייעוץ ראשונה!

התקשר עכשיו לטלפון 1-800-229-444