ועדה רפואית ניידות

כיצד להתכונן לקראת ועדה רפואית לניידות

משרד הבריאות  הוא הגוף שאחראי, על פי הסכם הניידות, בדרך כלל על ניהול תביעות פיצויים, המוגשות למשרד הבריאות על ידי נכים המוגבלים בניידות. 

אם הגעת לוועדה הרפואית סימן שעברת בהצלחה את השלב הראשון בתביעה - הרופא המומחה מצא לך סעיף ליקוי שמתאים להסכם הניידות. על מנת לדעת מהו שיעור המוגבלות בניידות לו זכאי התובע על פי הסכם הניידות, מתכנסת וועדה רפואית של משרד הבריאות אשר בודקת את התובע וקובעת את דרגת המוגבלות בניידות אשר נותרה לו, בין אם מדובר במוגבלות זמנית ובין אם מדובר במוגבלות צמיתה.

למעשה, הוועדה הרפואית היא זו שתקבע את הבסיס לגובה הפיצוי לו זכאי התובע על פי הסכם הניידות. אם הועדה תקבע ששיעור המוגבלות בניידות נמוך מ- 40%, התובע לא יהיה זכאי לפיצוי כספי. אם הוועדה תקבע שדרגת המוגבלות בניידות היא בשיעור הגבוה מ80%  יתכן והתובע  יהיה זכאי  להטבות נוספות מעבר לגמלה חודשית. אי לכך, מאחר והחלטת הוועדה הרפואית הינה קריטית, מומלץ מאוד שהתובע יגיע לבדיקה מוכן עד כמה שאפשר. על התובע לדעת מה בדיוק להגיד לאנשי הוועדה. הכלל הוא: מה שלא צריך להגיד, חשוב מאוד שלא להגיד!!!

על התובע לדעת לתאר את מצבו הרפואי, עליו לדעת כיצד להתנהג, כיצד להתלבש, וזאת על מנת להגביר את הסיכוי שלו למצות את זכויותיו.

אנו ננסה לתת טיפים ועצות לתובע ואנו מקווים שהם יסייעו לו למצות את מלוא זכויותיו על פי הסכם הניידות. בכל אופן אנו ממליצים להתייעץ עם עורך דין המתמחה בניידות על פי הסכם הניידות 

איסוף  וארגון החומר הרפואי

מומלץ  להגיע לוועדה הרפואית מצוידים בחומר הרפואי הרלוונטי לפציעה.

גם אם יש ברשותכם קלסרים שלמים המצביעים על חומרת הפציעה ו/או המחלה, עליכם להבין שהוועדה הרפואית לא תקרא את כל הקלסרים. לדאבוני הרב, במרבית המקרים הוועדה הרפואית לניידות בודקת באופן שטחי ביותר את החומר ובמקרים רבים הוועדות הרפואיות לא מגיעות למסמכים החשובים באמת. לכן, יש לתת לוועדה הרפואית קודם כל את המסמכים החשובים ביותר ורק לאחר מכן את כל שאר המסמכים (במידה ויישאר זמן).

המסמכים החשובים הם:

תוצאות בדיקות דם, תוצאות בדיקת דופלר עורקים, תוצאות בדיקת אולטרא סאונד, תוצאות בדיקת  CT , תוצאות בדיקת  MRI , תוצאות צילומי הרנטגן, תוצאות בדיקת EMG, תוצאות בדיקת חוזק שרירים וכיו"ב... 

חשוב לציין, קשה מאוד להתווכח עם תוצאות הבדיקות. כמובן שיש להצטייד בסיכומי אשפוז ובמסמכים חשובים נוספים. אנו גם ממליצים לסמן ולהדגיש במרקר צהוב את האבחנות החשובות בכל מסמך וזאת על מנת להקל על חברי הוועדה לעיין במסמכים החשובים. חשוב מאד להביא לא רק את התוצאות של בדיקות ההדמייה, אלא גם את הדיסקים של בדיקות ההדמייה. לעיתים, חברי הועדה מעוניינים לצפות בצילום הרנטגן, ה- CT, ה- MRI וכו'...ולא להסתפק בפרשנות של הרדיולוגים השונים של קופות החולים או של הצבא.

הצגת המצב הרפואי

יש לזכור שבדרך כלל הוועדה הרפואית לניידות נמשכת כמה דקות בלבד. בזמן הזה על הרופא גם לעיין במסמכים, גם לשמוע את סיפורו של התובע, וגם לבדוק אותו. אי לכך, במרבית המקרים התובע יכול להתבטא ולהציג את מצבו במשך דקה או שתיים בלבד. הוועדה הרפואית לניידות אמורה לשאול את התובע ממה בדיוק הוא סובל, ואז עומד לרשותו זמן קצר ביותר. במסגרת זמן זו הוא חייב להתמקד בהצגת מגבלותיו הרפואיות וכיצד הן משפיעות על תפקודו. במרבית המקרים, הרופאים הם קצרי סבלנות ולכן מומלץ שלא לחזור על הדברים מספר פעמים. כאמור, מה שלא חייבים להגיד - חשוב מאוד שלא להגיד! לפעמים זה רק מפריע ולפעמים זה אף יכול לפגוע בתובע. יש להעלות על הכתב את המגבלות והתלונות, לעשות חזרות בבית מול המראה ולוודא שמצליחים להגיד את כל המגבלות תוך דקה. 

הערה נוספת שחשוב להתייחס אליה, אנו ממליצים שהתובע לא יפריז ויתאר את מצבו באופן חמור יתר על המידה, כלומר יותר חמור ממה שהוא באמת. הצגה של מצב חמור שבעתיים או במילים אחרות "הצגה" עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לתובע.  לדוגמא: לא כדאי להגיע עם קביים או כיסא גלגלים במידה ולא מדובר באדם שאכן נעזר בקביים וכיסא גלגלים ואם הועדה הרפואית חושדת שמדובר במתחזה  ירשם בפרוטוקול  הרפואית לניידות שהתובע הוא בעצם מתחזה או מתחלה וקביעה זו תלווה אותו גם לוועדה לעררים. יש הרבה מאוד שאלות ובדיקות שבאות לבדוק האם מדובר במתחזה או במתחלה (ובתחומים שונים) ולא תמיד "השחקן" יודע על מה וכיצד עליו לענות. לכן, המלצתנו היא שלא לשקר ולהגיד את האמת (רק שצריך לדעת כיצד להגיד את האמת). חשוב לציין שלעומת זאת , אם מדובר בנכה שעושה שימוש בכיסא גלגלים אפילו לפעמים, מומלץ מאוד שיגיע עם כיסא גלגלים. בונסף חשוב שיהיה תיעוד מתאים לרכישת או השאלת הכיסא. אם הועדה תקבע שהנכה זקוק לכיסא גלגלים הנכה יאלץ להוכיח שהוא  עושה שימוש בכיסא מזה זמן רב (מעל לחצי שנה) ואת זה ניתן יהיה להוכיח רק עם פתק השאלה מיד שרה או קבלה על רכישת כיסא הגלגלים.

לא לשכוח לציין את כל  הפרטים

חשוב לזכור שתלונה שלא נאמרה לוועדה הרפואית לניידות, כאילו שלא הייתה וקרוב לוודאי שהועדה לא תתייחס לאותה מגבלה. לכן, יש לרשום על דף נייר את התלונות רק בכותרות, לדוגמא: אדם שהתרסקה לו הרגל, הוא סובל משיתוק ילדים וסובל גם מבעיות בעורקי הרגלים יכתוב בפתק:

כאבים ומגבלה בתנועות הרגל המרוסקת

כחולשת שרירים עקב הפוליו

כחולשה ברגליים ואו קשיים בהליכה עקב הסתימות בעורקי הרגליים

לפני סיום החלק שלו שיציץ בפתק ויראה שלא שכח נושא מסוים. צריך לקחת בחשבון שכל מה ששוכחים לומר או לפרט באוזניי הוועדה הרפואית בעת הבדיקה, כאילו לא קיים והוועדה הרפואית לא תתייחס אליו.

יש אפשרות להגיש בסיום דבריו של התובע דף תלונות שבו יסוכמו כל התלונות והמגבלות. זה לא מומלץ להסתמך רק על הדף וחשוב מאוד להגיד בע"פ את כל הכאבים והמגבלות. חשוב להתמקד במגבלה בתנועות יותר מאשר בכאבים. את הנכויות מקבלים, בדרך כלל, על המגבלה בתנועות ולא בגין הכאבים.

יש לוודא שמזכיר או מזכירת הועדה הרפואית לניידות רושמים את כל התלונות. לעיתים יש להם נטייה לצמצם חלק מהתלונות פשוט מתוך עצלות. בטרם חותמים על התלונות יש לוודא שכל מה שנאמר אכן נרשם, ואם משהו לא נרשם להתעקש שזה ירשם. במידה והמזכיר מתרץ שנגמר המקום בטופס התביעה לתלונות נוספות, יש להתעקש שהמזכיר יועיל בטובו לצרף טופס נוסף, וזאת בטרם החתימה.

 

הרכב הועדה הרפואית

הרכבה של וועדה רפואית לניידות משתנה בהתאם לדרגתה. כשמדובר בוועדה רפואית לניידות מדרג ראשון, בדרך כלל הועדה מורכבת משניים או שלושה רופאים ולצידם ישב מזכיר או מזכירה. במידה והתובע סובל מפגיעות במספר תחומים רפואיים שונים, הרופא שיושב בוועדה אמור לקבוע האם יש צורך שהתובע יבדק על ידי רופאים נוספים מתחומים שונים. לעיתים הועדה הרפואית לניידות שולחת לבדיקת עזר לרבות בדיקת דופלר 

במידה ומי מהצדדים לא מרוצה מהחלטת הוועדה הרפואית מדרג ראשון, ניתן להגיש ערעור לוועדה רפואית לעררים הוועדה הרפואית לעררים  בעניני ניידות היא בעצם ועדה רפואית לערעורים והיא נמצאת בבית חולים תל השומר. חשוב לדעת שלא רק לתובע מותר לערער על החלטת הועדה הרפואית לניידות מדרג ראשון, אך גם למוסד לביטוח לאומין מותר לערער על החלטת הוועדה הרפואית לניידות, במידה והמוסד לביטוח לאומי סבור שהוועדה הרפואית לניידות קבעה נכות בשיעור גבוה מדי, או שקבעה נכות במקום שלא היה בו מקום לקבוע נכות.  

בוועדה הרפואית לניידות בתל השומר, שמשמשת בעצם כוועדה רופואית  לעררים לעניני ניידות, בדרך כלל ישבו 3 רופאים המתמחים בתחומי האורטופדיה והנוירולוגיה גם לוועדה זו יש סמכות לשלוח את התובע לרופאים או לבדיקות נוספות לצורך ביסוס החלטתם. גם וועדה רפואית לעררים יכולה לקבל את חוות הדעת של הרופאים החיצוניים והיא יכולה גם שלא לקבלן. עורך הדין לניידות יכול להיות נוכח בזמן הועדה הרפואית לניידות

 

הטיפ החשוב ביותר – ייעוץ משפטי

הוועדה הרפואית לניידות היא הוועדה שקובעת את זכויותיו של הנכה המוגבל בניידות. רבים מהנכים מאמינים שהם ילכו לוועדה הרפואית לניידות והצדק יצא לאור. הם מביאים לוועדה הרופאית לניידות את כל הניירת הרפואית שיש להם ומתלוננים את כל תלונותיהם, ובהרבה מקרים גורמים לעצמם נזק בלתי הפיך. יש משפט שאומר : "אבן קטנה שזורק ילד קטן וטיפש לבאר גם עשרה חכמים לא יצליחו להוציא", וזה נכון גם לגבי הוועדות הרפואיות לניידות. אם נאמר משהו מיותר בוועדה הרפואית לניידות , יתכן שזה יגרום נזק בלתי ניתן לתיקון. אי אפשר יהיה למחוק את מה שנרשם בפרוטוקול. גם בוועדה הרפואית לניידות - עררים יתבוננו שוב בפרוטוקול של הועדה הרפואית לניידות מדרג ראשון ויעלו את הסוגיה הבעייתית שוב. מומלץ להתייעץ עם עורך דין מיומן בתחום הנזיקין ובעיקר בתחום נזקי הגוף ובתביעות נגד גימלת ניידות. זה נכון שלפעמים תובעים מצליחים להתמודד בועדות הרפואיות לנידות גם לבד, אבל סיכויי ההצלחה  כאשר עורך דין לנזיקין מייעץ ומלווה את התהליך גדולים לאין שיעור.

מומלץ לקרוא גם את הפוסטים הבאים לצורך תביעה נלקבלת קיצבת ניידות. לשם כך לחץ:

מה עושים כדי לקבל גימלת ניידות 

כיצג לקבל קיצבת ניידות גם אם אין רשיון נהיגה

כיצד בוחרים עורך דין לניידות 

זכויות נוספות לנכים שמוגבלים בניידות 

אנו משרד עורכי דין שמתמחה בתביעות ניידות.

התקשר עכשיו לטל' 1-800-229-444 

 וקבע פגישת ייעוץ ראשונית!