רשלנות רפואית

תביעת רשלנות רפואית 


תביעות בגין רשלנות רפואית הן ענף בתחום תביעות הנזיקין שהתפתח מאוד בשנים האחרונות. בעבר, היה קשה מאוד להוכיח נזק שנגרם בגין רשלנות רפואית, ורוב התביעות בגין רשלנות רפואית היו נדחות. בשנים האחרונות, חלה התפתחות משמעותית בתחום התביעות בגין רשלנות רפואית, וכיום יותר ויותר תביעות מתקבלות על ידי בתי המשפט. גם הפסיקה החלה לגלות פתיחות לכל הנושא של תביעות בגין רשלנות רפואית, והגישה היום היא שהרופאים, קופות החולים ובתי החולים אינם מעל לחוק, אלא הם בעלי מקצוע, כמו כל בעל מקצוע, וחלות עליהם חובות זהירות כלפי ציבור המטופלים. 

 תביעות בגין רשלנות רפואית מתבססות על מספר חוקים ביניהם:

חוק זכויות החולה, ופקודת הנזיקין

חשוב לזכור שגם היום, לאחר שינויי המגמה בפסיקת בתי המשפט, חלק ניכר מהתביעות המוגשות לבתי המשפט, בסופו של דבר נדחות.

יש לציין שההליך המשפטי בתביעות בגין רשלנויות רפואיות כרוך בהוצאות משפטיות ניכרות (בעיקר הוצאות עבור חוות דעת רפואיות) וגם בהליכים רגשיים קשים. 

 התנאי הראשון להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בבית המשפט, היא המצאת חוות דעת רפואית התומכת בתביעה. כל עורך דין לרשלנות רפואית ינסה לבסס את התביעה שלו על חוות הדעת הרפואית. עלות חוות דעת בתביעה בגין רשלנות רפואית היא בסדר גודל שבין 5000 - 20,000 ש"ח. וזה תלוי בסוג חוות הדעת, מי הגורם הרשלן שכנגדו אמורה להיכתב חוות הדעת, והרופא המומחה שכותב את חוות הדעת. חשוב לציין שלעיתים, בתביעות רשלנות רפואית, יש צורך ביותר מחוות דעת אחת, מה שמגדיל את ההוצאות המשפטיות באופן משמעותי.

 על מנת לחסוך מהלקוח הוצאות משפטיות יקרות, הכרוכות בהגשת תביעה בגין רשלנות רפואית, משרדנו - צמשרד עורכי דין לרשלנות רפואית נוקט בשיטת השלבים, בטיפול בהכנת התביעה בגין רשלנות רפואית:

 השלב הראשון  - איסוף החומר הרפואי

כדי לבסס את חוות הדעת הרפואית יש תחילה לאסוף את כל החומר הרפואי. חשוב לציין שבמרבית המקרים החומר שנמצא בידיו של הלקוח הוא בדרך כלל חומר רפואי חלקי (תעודות חדר מיון, תעודות שחרור מבית החולים וכו'...). המסמכים הרפואיים שנמצאים בידי הלקוחות הם בדרך כלל המסמכים שאותם רוצה המוסד או הרופא הרשלן שיהיו בידי הלקוחות. את המסמכים החשובים באמת, המוסדות הרפואיים שומרים אצלם ומנפקים אותם רק עם דרישה מיוחדת. אי לכך, יש לפעול תחילה להוצאת כל המסמכים הרפואיים מבית החולים ו/או מקופת החולים. במקרים רבים, הלקוח משוכנע שמקור הרשלנות הוא בבית החולים, בעוד שבעצם מקור הרשלנות מתחיל כבר כמה שנים קודם לכן בקופת החולים. אי אפשר לתת לרופא מומחה לבסס חוות דעת רפואית בגין רשלנות רפואית, כאשר לא כל החומר הרפואי נמצא בידיו. 

 השלב השני - סיפור החולה התובע או בני משפחתו של החולה

כשהרופא המומחה מתחיל למיין וללמוד את החומר הרפואי, בנסיון לבסס תביעת רשלנות רפואית, רצוי שיהיה בידיו גם את הסיפור הסובייקטיבי של החולה או בני משפחתו.

הסיפור של החולה או בני משפחתו נותן למעשה את הכיוון הראשוני לחקירת הרשלנות הרפואית. כל עורך דין המתמחה ברשלנויות רפואיות יבקש את סיפור המקרה. לא צריך לחשוש מכתיבת סיפור המקרה. לא חשוב לא לעורך הדין שמתמחה ברשלנויות רפואיות ולא לרופא המומחה שאמור לכתוב את חוות הדעת בגין הרשלנות הרפואית, התחביר, שגיאות הכתיב והסגנון של הסיפור. צריך פשוט לכתוב בכתיבה חופשית וללא מעצורים וזה מקל מאוד על חקירת הרשלנות הרפואית.

 שלב שלישי - מיון החומר 

עורך הדין מתמחה לרשלנות רפואית ימיין את  החומר הרפואי וייסדר אותו לצורך הגשתו לרופא המומחה. חשוב לציין שהעורך דין של רשלנות רפואית לא יברור את המסמכים, ולא ישמיט אף מסמך רלוונטי או לא רלוונטי. כל החומר שהתקבל  מהמוסדות הרפואיים לרבות מהרופא הרשלן יועבר לרופא המומחה אך בסדר שעל פיו יהיה נוח למומחה  לבסס את ההחלטה האם הייתה רשלנות רפואית או לא. 

 שלב רביעי- הפניית החומר לרופא עם אורינטציה משפטית לרשלנויות רפואיות

בשלב הראשון נותנים את החומר הרפואי לרופא שתחום התמחותו הוא לאו דווקא בתחום שבו התרחשה הרשלנות הרפואית. רופא זה בודק את ההיתכנות הראשונית של תביעת הרשלנות והאם יש טעם להפנות את החומר לרופא מומחה בתחום הרלוונטי, לצורך ביסוס חוות דעת רפואית על רשלנות רפואית. הבדיקה היא אמנם שיטחית באופן יחסי, אך עלותה מסתכמת בדרך כלל בכמה מאות שקלים. ומטרתה העיקרית לחסוך כסף רב לאדם הפגוע ו/או לבני משפחתו.

 שלב חמישי - הפניית החומר הרפואי לרופא מומחה בתחום הרלוונטי

לאחר שרופא כללי קבע, שיש סיכוי טוב לבסס חוות דעת בגין רשלנות רפואית, מועבר החומר הרפואי למומחה בתחום הרלוונטי, ולפעמים יש צורך להפניית החומר למספר מומחים שונים, כי לצורך ביסוס התביעה בגין הרשלנות הרפואית יש צורך במיומנות במספר דיסיפלינות רפואיות. הרופא המומחה הנ"ל הוא לאו דווקא הרופא שיכתוב בסופו של דבר את חוות הדעת הרפואית בגין הרשלנות הרפואית, אבל מדובר ברופא ששולט בדיספילנה הרפואית הרלוונטית וכן ברופא שיש לו אוריינטציה משפטית בנושא הרשלנויות הרפואיות. עלות בדיקה מסתכמת בדרך כלל בין 1000 ל- 2000 ש"ח. 

 שלב שישי - מציאת המומחה לכתיבת חוות דעת רפואית 

מלאכת חיפוש המומחה המתאים, לצורך כתיבת חוות הדעת, היא מלאכה מורכבת וחשוב שעורך דין של רשלנות רפואית, הבקיא בכל שלבי התנהלות תביעה של רשלנות רפואית, יהיה מעורב בחיפוש המומחה ובבחינת יכולותו לכתוב את חוות הדעת הרפואית. יכולתו של הרופא המומחה לכתיבת חוות דעת רפואית בגין רשלנות רפואית מתבססת על שני סוגי מיומניות:

1 היכולת לכתוב חוות דעת ברורה ומשכנעת. 

2 היכולת לעמוד בחקירה צולבת של עורכי הדין של בית החולים ו/או קופת החולים.

אסור להתרשם רק מיכולת הכתיבה. לדאבוני הרב, ראיתי לא מעט רופאים בכירים שכתבו חוות דעת רפואית ברורה ומשכנעת, אך כשעמדו במעמד של חקירה צולבת על דוכן העדים, הם פשוט נשברו. חשוב לזכור שגם פרופסור שמנהל מחלקה בבית חולים, עלול להישבר על דוכן העדים. זו פשוט סביבה שלא מוכרת לו, זה לא איזור הנוחות שלו, ולא תמיד יש לו את המיומנות הדרושה לעמוד על דוכן העדים בהצלחה.

על כן, יש  לבחון את הרופא שכותב את חוות הדעת במספר מישורים, אבל שני המישורים שצוינו לעיל הם החשובים ביותר. 

 שלב שביעי - הגשת כתב התביעה 

לאחר שתיק הרשלנות הרפואית עבר בהצלחה את כל השלבים (1-6 כמפורט לעיל), וללא כל צל של ספק יש מקום להגשת תביעה על רשלנות רפואית, יש צורך להתחיל במלאכת כתיבתו של כתב התביעה. כדאי מאוד שיותר מעורך דין אחד יהיה מעורב בהגשת וניהול התביעה של הרשלנות הרפואית. בכל תחום נזקי הגוף, זה להערכתי התחום המסובך ביותר ולכן כדאי שלפחות שני עורכי דין של רשלנות רפואית, יהיו מעורבים בתהליך. אם מדובר בתביעה שסכומה אינו עולה על 2.5 מליון ש"ח (נכון למועד כתיבת שורות אלה) ניתן להגיש את התביעה על הרשלנות הרפואית בבית משפט השלום. ואם מדובר בתביעת רשלנות רפואית שסכומה עולה על 2.5 מליון ש"ח, יש להגיש את התביעה בבית המשפט המחוזי. 

חשוב לציין שבדרך כלל לאחר הגשת התביעה נפתח משא ומתן בין הצדדים. לפעמים מוצעות הצעות פשרה, שכדאי להתפשר עליהן, אך אסור להתפשר בטרם התקבלה המלצה של עורך דין רשלנות רפואית בנושא הפשרה. 

אנו משרד עורכי דין לרשלנות רפואית. במשרדנו עורכי דין לרשלנות רפואית לרבות משפטן ורופא שהוא  רופא בכיר וגם מומחה המתמחה בתביעות רשלנות רפואית. אם אתה חושב שנפגעת מרשלנות רפואית ויש ברצונך להגיש תביעת רשלנות רפואית, בטרם תפעל, אנו ממליצים לך להתקשר אלינו וועורך דין לרשלנות רפואית ייעץ לך בנושא תביעת רשלנות רפואית.

התקשר עכשיו לטלפון 1-800-229-444 

וקבע פגישת ייעוץ ראשוני! במשרדנו עורכי דין לרשלנות רפואית ומשרדו מקיף את הטיפול בתביעות רשלנות רפואית כמעט בכל איזורי הארץ לרבות עורך דין רשלנות רפואית בצפון, עורך דין רשלנות רפואית במרכז, עורך דין רשלנות רפואית ברמת הגולן , עורך דין רלשנות רפואית בעמק יזראל ועוד. במשרדנו עורכי דין לרשלנות רפואית בעכו, עורך דין לרשלנות רפואית בנהרייה, עורך דין לרשלנות רפואית בכרמיאל, עורך דין לרשלנות רפואית בחיפה, עורך דין רשלנות רפואית בקריות, עורך דין רשלנות רפואית בקרית מוצקין, עורך דין רשלנות רפואית בחדרה, עורך דין רשלנות רפואית בקרית ביאליק ועוד..