פיברומיאלגיה מתאונת דרכים

 

אם ברצונך לקבל לתיבת הדאר האלקטרוני שלך, טיפים ועצות בנושא תאונות דרכים, יש למלא את פרטיך, ואנו נשלח לך בכל יום טיפ בעל ערך בנושא תאונות דרכים

 

*דואר אלקטרוני
*שם פרטי
שם משפחה


פיברומיאלגיה כתוצאה מתאונה - תאונה ופיברומיאלגיה

תאונות ופיברומיאלגיה

 

פיברומיאלגיה שנקראת גם דאבת השרירים מוגדרת כתסמונת, כלומר מקבץ של מספר תסמינים, ולא  ומחלה, אחת. יש לציין שהפיברומיאלגיה היא מצב רפואי שמתאפיין בקבוצת תסמינים שמצביעה על התסומנת. לא ידוע מהו הבסיס הפיזיולוגי והפתולוגי של תופעת הפיברומיאלגיה

בין התסמינים המאפיינים את הפיברומיאלגיה ניתן למנות:

כאבים מפושטים וכרוניים שאין להם  הסבר מפורש שהרפואה מסוגלת להסביר. כדי שהכאב יענה על דרישות ההגדרה  של הפיברומיאלגיה, צריך הכאב להיות מורגש בכל הגוף (גם הפלג העליון וגם הפלג התחתון, מימין ומשמאל) ואמור להימשך לפחות 3 חודשים .

מאפיין נוסף  של הפיברומיאלגיה הוא רגישות קיצונית ללחץ בנקודות מסוימות בגוף (קיימות כ18 נקודות רגישות). התפישה הרפואית הרווחת במחקר הרפואי נקבעה על ידי הקולג' האמריקאי לראומטולוגיה כי נדרשת רגישות לפחות ב-11 נקודות מתוך אותן 18 נקודות. מאידך גיסא, גם אדם שאינו עונה על קריטריון זה במלואו (נצפו אצלו פחות מ11 נקדות ) יכול להיות מוגדר כמי שחולה פיברומיאלגיה .

בנוסף לכאבים, סובלים החולים בפיברומיאלגיה ממגוון של סימפטומים נוספים , בחומרה שונה ובאופן המשתנה על פני זמן. בין הסימפטומים הבולטים ביותר - עייפות כרונית קשה, שינה שאינה אפקטיבית ואינה מספקת , פגיעה ביכולת הריכוז והזיכרון (פגיעה קוגניטיבית), פעילות מעיים בעייתית (עד כדי תסמונת המעי הרגיז), כאבים במפרק שבין הלסתות, נוקשות בוקר שחולפת רק לאחר מקלחת חמה, ירידה בחשק המיני, דלקות חוזרות ונשנות בשלפוחית השתן ועוד..

על פי מחקרים שונים שנערכו בנוגע  לפיברומיאלגיה  מסתבר שמדובר בתסמונת נפוצה מאוד וסובלים ממנה בין 2% ל-4% מכל קבוצת מדגם, ללא השפעות סוציו אקונומיות, אתניות או תרבותיות. מאפיין בולט קשור במינם של הלוקים בתסמונת. כיום נהוג להעריך כי 95% מהלוקים בתסמונת הן נשים. מדובר בנתון משמעותי ואפילו דרמטי.

לא ידוע כיצד נגרמת תסמונת הפיברומיאלגיה. לעומת זאת ידוע כי קיימת נטייה משפחתית לחלות בפיברומיאלגיה, ומחקרים שונים מצאו סמנים גנטיים הרומזים כי התורשה מהווה פרמטר חשוב בסיכוי להתפרצות  הפיברומיאלגיה קיום נערכים  מחקרים  בתחום הגנטיקה במטרה לנסות לבודד את הגנים הגורמים בסופו של דבר להתפרצות הפיברומיאלגיה.

מסתבר שיש קשר הדוק בין תאונות שגורמות לטראומות גופניות ובמיוחד לחבלות בעמוד השדרה הצווארי, לבין תסמונת הפיברומיאלגיה. מסתבר שהתפרצות הפבירומיאלגיה קשורה מבחינה סטטיסטית לתאונות הגורמות טראומות.

חשוב לציין שגם טראומות נפשיות פתאומיות כגון מוות של קרוב משפחה, מצבי דחק קיצוניים וכו' גורמים להתפרצות הפיברומיאלגיה.

גם מחלות זיהומיות בעיקר כשמדובר במחלות ארוכות וקשות כגון "מחלת הנשיקה", מהוות טריגר להתפרצות הפיברומיאלגיה.

חשוב לציין שלפעמים תסמונת הפיברומיאלגיה מתפתחת ללא כל גורם ברור. אין הסכמה בין כל הרופאים הטראומטולוגים לגבי המנגנון אשר גורם להתפרצות תסמונת הפיברומיאלגיה. יש להדגיש שקיימות גם תאוריות רבות על פיהן נטען שמחלת הפיברומיאלגיה מתפרצת עקב חסרים הורמונליים ועל כן המחלה נפוצה באופן יחסי בגיל המעבר.

יש הקושרים את התפרצות תסמונת הפבירומיאלגיה לתופעות פסיכולוגיות, וטוענים שמקורם של הסימפטומים הפיזיים הוא נפשי. הספרות המדעית חלוקה בנושא ורופאים ראומטולוגים ברחבי העולם אינם תמימי דעים בנוגע לסיבות להתפרצות המחלה ולדרכים לטיפול בפיברומיאלגיה. על כן גם הטיפולים שמומלצים על ידי ראומטולוגים שונים  הם שונים, בהתאם לבעיה הגורמת למחלה וכן בהתאם לאסכולה של הראומטולוג.

כאשר אדם נבדק על ידי רופא, ניתן לאתר. נקודות רגישות באזורים של הרקמות הרכות, במיוחד  בשרירים, אשר רגישים מאוד כשלוחצים עליהם. וזאת במקומות שונים בגוף. נוכחות של נקודות רגישות אלו מהווה קריטריון משמעותי  לאבחון  תסמונת הפיברומיאלגיה. אם הנקודות הרגישות מפוזרות במקומות שונים ורבים בגוף, אזי פיברומיאלגיה נחשבת כפיברומיאלגיה כללית. אם הנקודות הרגישות מרוכזות במקומות מסוימים בגוף מוגדרת המחלה כפיברומיאלגיה אזורית.

 אין טיפול יחיד או מרפא מוחלט לפיברומיאלגיה פוסט טראומטית. לדאבוננו הרב, אין ממש מרפא לפיברומיאלגיה ולמעשה  ניהול הכאב הוא הטיפול הנפוץ ביותר. iתוכנית הטיפול של כל אדם אמורה להיות אינדיבידואלית ובהתאמה אישית. מה שעובד עבור אנשים מסוימים עשוי שלא לפעול עבור אחרים. אנשי מקצוע שונים בתחום הבריאות המעורבים בטיפול בחולי פיברומיאלגיה. ראומטולוגים, ניהול מומחי הכאב רופאים ראשוניים הם חלק מצוות של רופאים כדי לעזור לאנשים הסובלים מפיברומיאלגיה.

פיברומיאלגיה פוסט טראומטית נפוצה מאוד עקב תאונות קלות לכאורה. הרופאים המטפלים מדווחים על מספר גדול של חולי פיברומיאלגיה ורובם אומרים כי תלונותיהם הופיעו לאחר הפציעה.  65% מתוכם, דיווחו על הופעת הסימפטומים של פיברומיאלגיה מיד לאחר האירוע הטראומטי. מהם היו מעורבים בתאונת רכב, 31% היו פציעות עבודה 17% הנותרים היה סוג אחר של טראומה.  פגיעה צווארתי מסוג צליפת שוט היה הסוג הנפוץ ביותר של הטראומה שכתוצאה ממנו התפרצה תסמונת הפיברומיאלגיה.

מחקרים רבים שפורסמו על  תסמונת הפיברומיאלגיה מצאו קשר בין פציעת רקמות רכות ופיברומיאלגיה.  במחקר  מוקדם שנעשה על ידי ד"ר בוסקילה ופורסם בעתון מדעי "דלקת פרקים ו Rheumatism", מרץ 1997, חקר את נושא הפיברומיאלגיה לאחר טראומה.  בקבוצת המחקר שכללה 161 אנשים עם פציעה טראומטית וסבלו לאחר מכן  . 102 מהם היו פציעות צוואר (כלומר פגיעה צליפת שוט אופייני) וב -59 אנשים היו שברים ברגליים המסקנה שלהם כי אנשים עם טראומה בצוואר פתחו פיברומיאלגיה בשכיחות של 22% , בעוד אנשים עם פציעות ברגליים פיתחו פיברומיאלגיה רק ב 2% מהזמן.. משמעות הדבר היא כי פיברומיאלגיה פוסט טראומטית היא פי עשר יותר שכיחה לאחר פציעה בצוואר מאשר בעקבות פציעה ברגל או במקומות אחרים.

 

תביעות פיצויים בגין הפיברומיאלגיה

הספרות המדעית והלא מדעית מלאות במחקרים , סקירות ומאמרים על נושא הפיצויים המשולמים ע"י חברות הביטוח במסגרת תביעות לנזק גוף , עקב הפיברומיאלגיה ותאונות דרכים ותאונות עבודה . קיימת מחלוקת נוקבת סביב הקשר בין פציעות כתוצאה מחבלות ותסמונת הפיברומיאלגיה על רקע זה. יחד עם זה מרבית הראומטולוגים סבורים שיש קשר חזק בין תאונות שונות ולרבות תאונות דרכים ותאונות עבודה, לבין התפרצות תסמונת הפיברומיאלגיה.

 

אם ברצונך לקבל לתיבת הדאר האלקטרוני שלך, טיפים ועצות בנושא תאונות דרכים, יש למלא את פרטיך, ואנו נשלח לך בכל יום טיפ בעל ערך בנושא תאונות דרכים

 

*דואר אלקטרוני
*שם פרטי
שם משפחה


 

.