החלפת עורך דין בתאונת דרכים

שיקולים בהחלפת עורך דין בתביעת תאונת דרכים 


אם ברצונך לקבל לתיבת הדאר האלקטרוני שלך, טיפים ועצות בנושא תאונות דרכים, יש למלא את פרטיך, ואנו נשלח לך בכל יום טיפ בעל ערך בנושא תאונות דרכים

*דואר אלקטרוני
*שם פרטי
שם משפחה

 

 כיצד לבחור את העורך דין החדש לתאונת דרכים:

לקוחות פוטנציאלים רבים פונים למשרדנו בבקשה להחליף את עורך הדין שטיפל בתיק תאונת הדרכים כבר בקשלים בראשונים. להערכתנו, כל החלפת עורך דין היא טראומטית לניהול התיק, ולכן סוף מעשה במחשבה תחילה. כדאי מאוד להשקיע זמן נוסף ומחשבה בבחירת עורך הדין הראשון שאמור לטפל בתיק  תאונת הדרכים, ועבודת שטח נכונה עשויה למנוע בעתיד את הצורך להחליף את עורך הדין. לצורך כך כדאי לעיין במאמר : כיצד בוחרים עורך דין לתאונות דרכים שמפורסם באתר זה. לחץ: כיצד לבחור עורך דין לתאונות דרכים
מאמר זה הוא חיוני מאוד גם למי שלא בדק ובחן כי כדאי שלא לטעות פעמיים. אם יש צורך בהחלפת עורך הדין לתאונות דרכי יתכן שכדאי ללמוד את נושא בחירת עורך הדין בפעם השנייה כדי לא להגיע לצורך בהחלפת עורך דין לתאונות דרכים גם בפעם השלישית
אם למרות כל עבודת השטח בבחירת עורך הדין מתעורר הצורך בהחלפתו, יש לשקול האם למרות כל חילקוי הדעות יש צורך בהחלפת עורך הדין
 
שיקולים בהחלפת עורך דין לתאונות דרכים 
 
אם כבר מתעוררת השאלה האם להחליף את עורך הדין שמטפל בתיק תאונת הדרכים בעורך דין אחר, כדאי שההחלפתה תהייה מסיבות נכונות, ולא מסיבות אמוציונאליות.
 
להלן סיבות שלא כדאי להחליף בגינן עורך דין:
 
 • עורך הדין לא עונה לי לטלפונים ומתחמק ממני.
 • עורך הדין מחזיר לי טלפון רק לאחר כמה ימים
 • עורך הדין חסר סבלנות וכל הזמן אומר לי שהעניין בטיפול
 • חלפה כבר מעל לשנה מאז תאונת הדרכים ולא התקדם כלום.
 • עורך הדין לא מעדכן אותי בכלום ואני צריך כל הזמן להתקשר למשרד ולשאול מה קורה עם התיק? 
 • עורך הדין לא שולח לי עותק מכל מכתב שמתקבל או שיוצא מהתיק. 
 • עורך הדין לא באמת מסביר לי מה קורה בתיק
 • יש לי חבר שנפגע באותה תאונת דרכים  והעורך דין שלו סגר לו את תיק תאונת הדרכים מזמן.
 • עורך הדין לא מוכן לממן  על חשבונו הוצאות כמו אגרת בית משפט, תשלום  למומחים ועוד..

 

עלי לציין שכל התלונות האלה הן בדרך כלל אינן סיבות להחליף משרד עורכי דין לתאונות דרכים. ובמקרים כאלה אנחנו ממליצים לציבור התובעים לשקול שינית את החלטת ההחלפה של עורך הדין. אינני אומר שזה בסדר שעורך דין לא מחזיר טלפונים או שאינו מסביר מה קורה בתיק, אך זה רק מראה על מזגו של אותו עורך דין. יתכן שאותו עורך דין הוא עורך דין שמתמחה בתאונות דרכים והתיק מתנהל למופת. יתכן שבתיק הבא כדאי לשקול אם לשכור שוב את שירותיו של אותו עורך דין אך אלה לא סיבות להחלפתו. גם נושא הזמן אינו זהה בכל התיקים. יש תיקים שניתן לסיים אותם תוך מספר חודשים, ויש תיקים שהזמן הדרוש על מנת למצות את זכויות הנפגע בתאונת הדרכים הוא מס' שנים. יש עורכי דין שמקבלים כל הצעה שמתקבלת מחברת הביטוח, ויש עורכי דין שלא מוכנים לקבל כל הצעה והם מעדיפים להילחם על שיפורה. שיפור ההצעה דורש בדרך כלל יותר זמן. אני ממליץ שבמקרים בהם לא ברור לנפגע בתאונת הדרכים מה קורה עם התיק, מומלץ לבקש פגישה אישית עם עורך הדין במשרדו, ואז אפשר לשאול ברוגע כיצד מתקדם התיק. אפשר במעמד הפגישה גם לבקש לצלם מסמכים חשובים. רוב עורכי הדין אינם מתנגדים לזה. 

להלן סיבות מוצדקות לשקילת החלפת עורך דין לתאונת דרכים: 

 • עורך הדין לא ייעץ ולא מייעץ כעקרון בשאלון כמו כיצד עלי לנהוג, מה להגיד לרופאים, מה לעשות בעבודה 
 • עורך הדין באופן  עקבי אינו מתמצא במה שקורה בתיק.
 • מסתבר שמדובר בעורך דין שאין לו נסיון בתאונות דרכים והוא נותן עיצות לא נכונות שגורמות נזק
 • עורך הדין לא מבין בנושאים שקשורים לתאונת הדרכים כמו ביטוח לאומי, משרד הבריאות וכו.. 
 • עורך הדין שכח מספר פעמים להגיע לדיון בבית המשפט.
 • עורך הדין לא אומר ולא אמר לי לאסוף חומר רפואי וקבלות על הוצאות ואני לא עשיתי את זה.
 • עורך הדין לא מוכן להגיש תביעות בבית המשפט הוא אומר שהוא מוכן רק לנהל משא ומתן בלי משפט
 • עורך הדין לא מוכן להיפגש איתי לא עכשיו וגם לא בעוד חודש. הוא אמר שאין לו זמן להיפגש עם לקוחות
 
עם לאחר הרבה שיקול דעת כפי שהוסבר להלן, החליט הנפגע בכל זאת לעזוב את עורך הדין הקודם ולהעביר את התיק לטיפולו של עורך דין חדש לתאונות דרכים, חשוב לנסות לעשות את המעבר בדרכי נועם
 
ישנם  גם מספר שיקולים  נוספים שחייבים להתחשב בהם כאשר מחליטים להעביר את התיק  למשרד עורכי דין חדש. אני מתכוון לנושאים כגון:
 • הכדאיות הכלכלית שבהעברת התיק. הנסיכון מלמד אם מדובר בתיק קטן ללא נכות בדרך כלל לא כדאי להעביר את התיק לעורך דין אחר.
 • השלב שבו נמצא התיק - אם התיק נמצא כבר בשלבים מתקדמים כמו שלב ההוכחות בבית המשפט, או שלב הסיכומים, בדרך כלל אין טעם להחליף עורך דין בשלב זה. לעומת זאת אם התיק נמצא בשלבים הראשונים שלו השלבים שבהם עדיין נבנה התיק. יתכן שיש טעם בהחלפת  עורך הדין המייצג (שוב בהנחה שהעורך דין הקודם באמת לא עושה את עבודתו כראוי).

 

 שכר הטרחה שיש לשלם לעורך דין הקודם:

במרבית המקרים בתחילת כל התקשרות בין עורך דין לנפגע בתאונת דרכים, נחתם הסכם שכר טרחה בין הצדדים. ובו   מפורטים כל ההתחיבויות של התובע בתאונת הדרכים כלפי עורך הדין. ההסכם הוא מסמך מחייב, ויש לכבד אותו. , כאשר  לכן, כאשר  אחד הצדדים  להסכם מחליט לסיים את ההתקשרות, ההסכם שנחתם בין הצדדים יתווה את דרכי ההיפרדות בין הצדדים.
 
הנושא המרכזי בכל הסכם שכר טרחה הוא גובה שכר הטרחה של עורך הדין ודרכי תשלומו. במרבית המקרים כשמדובר בתאונת דרכים שכר טרחת עורך  דין נקבע  כאחוז מהסכום שיתקבל בסיום התיק:
אם התיק הסתיים בפשרה וללא הגשת תביעה: 8% + מע"מ 
אם התיק הסתיים בפשרה אך לאחר הגשת תביעה בבית המשפט: 11%+ מע"מ 
בכל מקרה אחר שבו מסתיים התיק לאחר הגשת תביעה בבית המשפט: 13%+ מע"מ 
אולם, במקרים בהם מסתיימת ההתקשרות בין עורך הדין והלקוח לפני שהטיפול בתיק הסתיים ובטרם התקבל הפיצוי מחברת הביטוח בדרך כלל יש להבטיח את שכרו של עורך הדין על פי השלב שבו נמצא התיק. אם נרשם במפורש בהסכם שכר הטרחה מה יהיה שכרו של עורך הדין במקרה של הפסקת הטיפול, הנוהג הוא שעורך הדין החדש נותן כתב התחיבות לעורך הדין המחולף ובו הוא מתחייב שכשיסתיים הטיפול בתיק הוא יעביר לו את שכר טרחתו כדלקמן:
 • אם מדובר בתביעה שטרם הוגשה לבית המשפט מקבל עורך הדין המוחלף 33% משכר הטרחה.
 • אם מדובר בתיק תאונת דרכים שהוגשה תביעה לבית המשפט מקבל עורך הדין המוחלף 50% משכר הטרחה
 • אם מדובר בתיק תאונת דרכים שהוגשה תביעה בבית המשפט והחל כבר שלב ההוכחות 66% משכר הטרחה
 
כמובן שאפשר לנסות להגיע להסכמות אחרות עם עורך הדין המחולף כמו למשל קבלת סכום גלבולי ללא קשר לסכום שבו יסתיים ההליך המשפטי. הסכום הגלובלי לוקח בחשבון את שעות העבודה שהושקעו על ידי עורך הדין, ועל הסיכונים והסיכויים שיש בניהול התיק. במרבית המקרים עורכי הדין המוחלפים מסרבים לסכום הגלובלי והם מעדיפים להמתין ולקבל את שכרם באחוזים פי שצויין לעילן. המלצתנו היא לנסות תחילה להגיע להסכמה עם עורך הדין על סכום גלובלי.  
 
במקרים של חלוקי דעות של ממש בין הצדדים בעקר כשהפערים גדולים מדי, מומלץ לפנות בהסכמה לבוררות בלשכת עורכי הדין. הבוררויות שמקיימת לשכת עורכי הדין בעניני שכר טרחה הם במרבית המקרים מהירות והוגנות לשני הצדדים. עורך דין שמסרב ללכת לבוררות בלשכת עורכי הדין בעניין שכר טרחה "לא נראה טוב בבית המשפט"  כך שכמעט כל עורכי הדין מסכימים לבוררות בלשכת עורכי הדין בעניין שכר טרחה שמגיע להם בגין טיפולם בתיק תאונת הדרכים.
 
חשוב לציין שמאחר ובכל מקרה של סיום התקשרות עם משרד עורכי דין לתאונות דרכים ומעבר לטיפול משרד עורכי דין אחר שמתמחה בתאונות דרכים , הלקוח נדרש לשלם שכר טרחה לשני עורכי דין גם לעורך הדין המוחלף וגם לעורך הדין המחליף ולפעמים הוא משלם  לשני עורכי הדין כמעט כפול משכר הטרחה שמשלם תובע לעורך דין ללא החלפות. הרי שייתכן מצב בו הלקוח משלם בסופו של דבר שכר טרחה גבוה בהרבה ממה שתכנן בתחילה ולכן כפי שצויין לעיל סוף מעשה במחשבה תחילה - אולי לא כדאי בכלל להחליף עורך דין.
 
לכאורה  ניתן לפנות לעורך דין חדש בטרם הושג הסדר כלשהו עם עורך הדין המחולף. אבל מומלץ שלא להתקדם בתיק בטרם הוסדר נושא שכר הטרחה של עורך הדין הקודם. עלי לציין שמרבית עורכי דין לתאונות דרכים מהשורה הראשונה, לא יוותרו ללקוח על הסדרת נושא שכר הטרחה של עורך הדין הקודם וטוב שכך. רק  חלק מעורכי דין מהשורה השנייה והשלישית יתפתו להמשיך בתיק ללא הסדרת נושא שכר הטרחה של עורך הדין המוחלף. גישה זוה בדרך כלל גורמת נזקים לתיק. עורך הדין המוחלף יגיש תביעה בבית המשפט כנגד התובע, וקרוב לוודאי שכתוצאה מכך המשך הניהול וההתקדמות של התיק החשוב- תיק תאונת הדרכים יעוכב. בסופו של דבר עורך הדין הקודם יקבל את שכר טרחתו אך במאמץ רב ועם נזק לתיק תאונת הדרכים.
 
לסיכום, לפני שמחליטים לעזוב עורך דין  לתאונות דרכים המטפל בתיק תאונת דרכים, יש לשקול את כל השיקולים החשובים לרבות האם כדאי בכלל להחליף את עורך הדין? האם  משרד עורכי דין לתאונות דרכים חדש באמת אכן הרבה יותר טוב? מה שכר הטרחה הנוסף שיהיה צורך לשלם? באיזה שלב נמצא התיק? מה גודל התיק?  ועוד.  
 
לאינפורמציה נוספת בנושא בחירת עורך דין לתאונות דרכים לחץ כאן: כיצד בוחרים עורך דין לתאונות דרכים

אם ברצונך לקבל לתיבת הדאר האלקטרוני שלך, טיפים ועצות בנושא תאונות דרכים, יש למלא את פרטיך, ואנו נשלח לך בכל יום טיפ בעל ערך בנושא תאונות דרכים

*דואר אלקטרוני
*שם פרטי
שם משפחה