כאב וסבל ועגמת נפש

 

אם ברצונך לקבל לתיבת הדאר האלקטרוני שלך, טיפים ועצות בנושא תאונות דרכים, יש למלא את פרטיך, ואנו נשלח לך בכל יום טיפ בעל ערך בנושא תאונות דרכים

 

*דואר אלקטרוני
*שם פרטי
שם משפחה


כאב וסבל ועגמת נפש מתאונת דרכים

עוגמת הנפש הנגרמת לנפגע בתאונת דרכים נקראת בלשון המשפטית "כאב וסבל". כל נפגע בתאונת דרכים, אשר קיבל טיפול רפואי בעקבות התאונה וסמוך לה, זכאי לקבל פיצויים בגין עגמת הנפש והסבל שנגרמו לו בגין התאונה. במקרים רבים, קיימים חילוקי דעות בין עורך דינו של הנפגע ובין חברת הביטוח מהו הסכום שיש לשלם בגין נושא ה"כאב וסבל" .

הפיצויים בגין הכאב והסבל שנגרמו לנפגע עקב תאונה נעים בדרך כלל בסדר גודל של כמה אלפי שקלים. יש לציין, שגם אדם שרק נחבל בתאונה, ואפילו חבלה יבשה, ומתלונן על כאבים (כגון: כאבי ראש או כאבי צוואר) זכאי לקבל פיצוי כספי, למרות שלא אובחן בבית החולים כל ממצא חיצוני (פצעים, סימנים כחולים וכו'...). הפיצוי יתקבל בתנאי שהנפגע הגיע בסמוך לקרות התאונה (רצוי ביום התאונה), לקבלת טיפול רפואי במוסד רפואי כגון בית חולים או קופת חולים, התלונן על כאבים, וקיבל מסמך רפואי שמאשר את תלונותיו.

כמובן, שאם ישנם סימני חבלה חיצוניים (פצעים, חתכים, כוויות, סימנים כחולים וכו'...) מומלץ מאוד לצלם אותם באופן מיידי. זאת מכיוון שתוך ימים ספורים הפצעים יגלידו ויעלמו. אמנם, יתכן ובתעודת השחרור מבית החולים יהיה רישום כלשהו של סימני החבלה החיצוניים, אך בכל מקרה כדאי להיצמד לכלל "אין טוב כמראה עיניים". על כן, כדאי מאוד לגבות את התיעוד הרפואי גם במספר תמונות. בכל מקרה, יש להשתמש במצלמה רגילה ורצוי שעל התמונות יוטבע התאריך. לא מומלץ לעשות שימוש במצלמות המצויות בטלפונים סלולאריים  ישנים, שכן איכות התמונות המופקות מהן בדרך כלל אינה מספקת (לעומת זאת איכות התמונות של הטלפונים הסלולארים החדשים היא בדרך כלל טובה).

כמובן, שאם תלונותיו של הנפגע ממשיכות, והנפגע ימשיך להתלונן בקופת חולים על מכאוביו ומגבלותיו, וכן ימשיך לקבל טיפול רפואי בגינם כמו טיפולי פיזיוטרפיה, מבחינה משפטית הכאב והסבל יחשבו כמשמעותיים יותר, והוא יהיה זכאי לפיצוי גבוה יותר.

יש לציין, שאם לא תוותר לנפגע נכות לצמיתות כתוצאה מאירוע התאונה, הסכום המקסימאלי שאותו הנפגע יהיה זכאי לקבל בגין הכאב והסבל בלבד, עומד במועד כתיבת שורות אלה על כ- 16,000 ₪. סכום זה  קבוע בחוק, והוא מעודכן על פי מדד המחירים לצרכן מדי חודש בחודשו. נדגיש, סכום זה אינו כולל סכומים נוספים המגיעים לנפגע לרבות בגין הפסדי השתכרות, הוצאות נסיעה, והוצאות רפואיות שונות.

במידה ונותרה לנפגע נכות כתוצאה מהתאונה, או שהוא אושפז בבית החולים כתוצאה מהתאונה, מחושב הכאב והסבל על פי נוסחה שמקורה בתקנות הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים תקנות הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים (חישוב פיצויים בשל נזק שאינו נזק ממון), התשל"ו-1976 

 

על פי התקנות, המחוקק קבע סכום בסיס בשיעור של 100,000 לירות בשנת 1976 (מועד החקיקה של חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים) וסכום זה מוצמד למדד מאז ועד היום. נכון למועד כתיבת שורות אלה, עומד הסכום על כ-160,000 ש"ח.

במידה והנפגע אושפז בבית החולים, כתוצאה מהתאונה, הוא יקבל סכום של כ- 320 ש"ח בגין כל יום אשפוז. סכום זה מחושב על בסיס של שני פרומיל מן הסכום המקסימלי כפול מספר הימים שבו היה הניזוק מאושפז בבית חולים, במוסד לטיפול בחולים או בנכים בשל התאונה;

במילים אחרות אם נפגע בתאונות דרכים אושפז לאחר התאונה וכתוצאה ממנה נניח 10 ימים, הוא יהיה זכאי בגין ראש נזק זה ל10 * 320 = 3200 ש"ח וזאת בנוסף לראשי הנזק האחרים בגין יהיה זכאי לקבל פיצוי.

אם נותרה לנפגע נכות רפואית, כתוצאה מהתאונה, הוא יהיה זכאי, בנוסף לימי האישפוז, גם לסכום  שמחושב כאחוז אחד מן הסכום המקסימלי  (160,000 ש"ח) כפול אחוזי הנכות לצמיתות שנגרמה לניזוק כתוצאה מן התאונה;

במילים אחרות אם המומחה של בית המשפט קבע כי לנפגע בתאונת דרכים נותרה נכות לצמיתות בשיעור של 20% הוא יהיה זכאי רק בגין ראש נזק זה ל32,000 ש"ח (בהנחה שמדובר באדם צעיר מתחת לגיל 30 )

המחוקק קבע שבמידה ומדובר באדם שגילו מעל ל- 30 שנה, יש הפחתה של שווי הכאב והסבל בגין הנכות על פי הנוסחה הבאה: בגין כל שנה מעבר ל- 30 שנה, יופחת סכום הפיצוי בגין הכאב והסבל באחוז אחד. במילים אחרות אם מדובר באדם בן 40 שנקבעו לו 20% נכות הרי שהבסיס לחישוב הוא 32,000 ש"ח. ואולם יש להפחית מסכום זה 10% כי הוא ב10 שנים מבוגר יותר מהגיל 30. כך שהוא יקבל רק    28,800 ש"ח= 3,200- 32,000ש"ח.

חישוב כאב וסבל במידה  והנפגע  נהרג בתאונת דרכים:

 במידה ומדובר באדם שמסיבה כלשהי הלכת השנים האבודות לא חלה עליו (לדוגמא: אדם זקן שנהרג בתאונת דרכים ), בני משפחתו יהיו זכאים לפיצוי בגין כאב וסבל בסכום של 25% מהסכום המקסימלי. כלומר -  40,000 ש"ח = 25%* 160,000 ש"ח.

 

לסיכום, גובה הפיצוי בגין "כאב וסבל" תלוי במספר גורמים כגון:

 א.         סוג הפגיעה וחומרתה.

ב.         משך ותדירות הטיפולים להם נזקק הנפגע.

ג.          דרגת הנכות אשר נותרה לנפגע, כתוצאה מהתאונה.

ד.          מספר ימי האשפוז בבית החולים כתוצאה מהתאונה.

ה.          גילו של הנפגע.


 

אם ברצונך לקבל לתיבת הדאר האלקטרוני שלך, טיפים ועצות בנושא תאונות דרכים, יש למלא את פרטיך, ואנו נשלח לך בכל יום טיפ בעל ערך בנושא תאונות דרכים

 

*דואר אלקטרוני
*שם פרטי
שם משפחה